2013

Resultat 2013

 

 

 

28 September

Gagnef-Floda BKs officiella rallylydnadsprov

 

Maliwick's For Your Eyes Only

 

Nybörjarklass A - Disk

Nybörjarklass B - 94/100 poäng

 

RALLYLYDNADSDIPLOM!!!

******

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

 

Nybörjarklass A - 70/100 poäng

Nybörjarklass B - 98/100 poäng

 

RALLYLYDNADSDIPLOM!!!!

 

 

28 September

Finska kennelklubbens utställning på Eckerö, Åland

Domare: Blaz Kavcic (SLO)

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ökl-exc, Ökk-2, CK, Btkl-2, R-CAC, R-CACIB

 

 

7 September

Luxemburgs Kennelklubbs Internaationella utställning.

Domare: Sylvia Weber-Martegani

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Chkl-exc, Chkk-3

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-2, RCACL

 

Maliwick's Little Susie

Chkl-exc, Chkk-1, CACL, Btkl-2, R-CACIB

LUXEMBURG CHAMPION!!!!!!

 

 

18 Augusti

Danska Kennelklubbens internationella utställning på Bornholm, Danmark

Domare: Gert Christensen (DK)

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Ökl-exc, Ökk-1, CK, Bhkl-4, R-CAC

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-1, CK, Btkl-1, CAC, CACIB, BIM

 

 

17 Augusti

Danska Kennelklubbens internationella utställning på Bornholm, Danmark

Domare ras: Agnes Ganami Kertes (Israel)

Domare grupp: Karl-Erik Johansson (SE)

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Chkl-exc, Chkk-1, CK, Bhkl-1, CAC, CACIB, BIR, BIG-3

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-2, CK, Btkl-2, R-CAC, R-CACIB

 

 

3 Augusti

Mälardalens Beagleklubbs nationella beaglespecial i Sala

Domare: Catharina Linde Fortsberg

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-1, CK, Btkl-1 BIR, BISS

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Chkl-exc, Chkk-1, CK, Bhkl-3

 

Maliwick's Little Susie

Ökl-exc, Ökk-2, CK, Btkl-4

 

Maliwick's She's Madonna

Junkl-exc, Junkk-2

 

Maliwick's U Bet Baby

Junkl-vg

 

Maliwick's Chip Leader

Junkl-vg

 

Maliwick's Uppfödargrupp

1a, HP BÄSTA GRUPP

 

 

28 Juli

Finska Kennelklubbens Internationella utställning i Björneborg/Pori, Finland

Domare ras: José Homen De Mello (PT)

Domare grupp: Leila Kärkäs (FI)

 

Maliwick's Little Susie

Ökl-exc, Ökk-1, CK, Btkl-1, CAC, CACIB, BIR, BIG-1

 

 

26 Juli

Eukanuba Summer International Dogshow, Helsingfors, Finland

Domare: Hand Van Den Berg

 

Maliwick's Little Susie

Ökl-exc, Ökk-1, CK, Btkl-1, CAC, CACIB, BIM/BOS

 

INTERNATIONELL CHAMPION!!!!!

 

 

20 Juli

Wästmanlands Kennelklubbs Nationella Utställning i Köping

Domare: Elfriede Heidecker (Österrike)

 

Maliwick's Little Susie

Ökl-exc, Ökk-1, CK, Btkl-1, BIM

 

 

7 Juli

Norska Kennelklubbens Internationella utställning i Trondheim, Norge

Domare ras: Tanya Ahlman-Stockmari (FI)

Domare grupp: Eva Nielsen (SE)

Domare BIS: Marit Berge (NO)

 

Maliwick's Little Susie

Ökl-exc, Ökk-1, CK, Btkl-1, CACIB, BIR, BIG1, BIS2

 

 

7 Juli

Gävle Dala Beagleklubbs Nationella utställning i Gävle.

Domare: Håkan Hedekäll

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

chkl-exc, chkk-1, CK, Bhkl-1, BIM, RUBISS

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

ukl-exc, ukk-1, CK, Btkl-1, BIR, BISS

 

 

15 Juni

SSRK Dalarnas rörliga viltspårprov i Ingels

Domare: Konstantin Flink

 

Maliwick's Little Susie

1:a öppenklass

 

SVENSK VILTSPÅRCHAMPION

 

 

15 Juni

Dalarnas kenneklubbs nationella utställnign i Avesta

Domare: Göran Hallberger (SE)

 

Alotosius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc. Ukk-1, CK, btkl-1, BIR, BIG-4

 

 

3 Juni

Östsvenska Beagleklubbens rörliga viltspårprov

 

Maliwick's U Bet Baby

Anlagsklass: Godkänd

 

26 Maj

Uppsala Läns Kennelklubbs internationella utställning i Österbybruk

Domare: Lars Widén

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Chkl-exc, Chkk-1, CK, Bhkl-1, CACIB, BIM

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-1, CK, Btkl-2, R-CACIB

 

 

25 Maj

Bergslagens Beagleklubbs Nationella utställning

Domare: Eva Jönsson

 

Maliwick's She's Madonna

Junkl-exc, Junkk-1, CK, btkl-1, BIM, RUBISS

 

 

19 Maj

Polska Kennelklubbens Nationella utställning för alla raser, Bytom, Polen

Domare:

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-1, CWC, BIM/BOS

 

 

18 Maj

Östsvenska Beagleklubbens nationella utställning

Domare: Charlotte Jacobsson

 

Maliwick's Papa Don't Preach

Junkl-exc, Junkk-2, CK

 

Maliwick's U Bet Baby

Junkl-exc, Junkk-4

 

12 Maj

Gagnef-Floda BK officiella rallylydnadstävling

 

Maliwick's For Your Eyes Only

klass 1: 91/100p 4e placering

 

klass 2: 82/100p 5e placering

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Klass 1: Diskvalificerad

 

Klass 2: 77/100p 8e placering

 

Lilla Kryckelängs Clementine

Klass 1: Diskvlaificerad

 

Klass 2: 56/100p 12e placering

 

 

11 Maj

SSRK's Rörliga viltspårprov i Borlänge

Domare: Sven-Erik Rosén

 

Maliwick's For Your Eyes Only

Öppenklass: 1:a

SVENSK VILTSPÅRCHAMPION

 

Maliwick's Little Susie

Öppenklass: 1:a

 

9 Maj

SSRK's rörliga viltspårprov i Mora

Domare: Conny Gunnars

 

Maliwick's Little Susie

Öppenklass: 1:a

 

Maliwick's For Your Eyes Only

Öppenklass: 2:a

 

28 April

Wästmanlands Kennelklubbs nationella utställning i Västerås

Domare: Eva Jönsson (SE)

Domare i gruppen: Marie-Josée Melchior (LU)

 

Alotorius Old Glory Keep The Promice

Ukl-exc, Ukk-1, CK, Btkl-1, BIM

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Chkl-exc, Chkk-1, CK, bhkl-1, BIR, BIG-4

 

 

31 Mars

Luxemburgs kennelklubbs Internationella utställning

Domare: Luis Catalan (PT)

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-2, RCACL

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Chkl-exc, Chkk-2, RCACL

 

Maliwick's For Your Eyes Only

Chkl-exc, Chkk-2, RCACL

 

29 Mars

Stockholms Kennelklubbs Internationella Påskutställning

Domare: Nataija Nekrosiene

 

Alotorius Old Glory Keep The Promise

Ukl-exc, Ukk-1, CK, Btkl-1, CACIB, BIR

 

Ob-La-Di's Freiherr Von Richthofen

Chkl-exc, Chkk-1, CK, Bhkl-2, CACIB

 

Maliwick's For Your Eyes Only

Chkl-exc, Chkk-1, CK, Btkl-2, R-CACIB

 

19 Januari

Malungs kennelklubbs inofficiella utställning

Domare: Mia Sandgren

BIS-domare: Nina Karlsdotter

Alotorius Old Glory Keep The promise

Vuxenkl 1, HP, BIR, BIG-1, BIS-3